Ez a gyönyörű táj néprajzi tájegység a szentgotthárdi kistérségben, a Rába folyó mellett. A terület lakosairól, a magyarországi szlovénekről kapta a nevét, akiknek hagyományos magyar neve vendek. Ma a szlovén kisebbség jelentős hányada itt él. Az Őrségi Tájvédelmi körzet részeként a Vendvidék fokozott védelmet élvező területei közé tartozik a Hársas-patak völgye, a Fekete-tó tőzegmohás ingólápja, az orfalui lucfenyves és a szakonyfalui erdőtömb.
Alsószölnöknél zajlott le a híres szentgotthárdi csata, amikor a falut csaknem teljesen porig rombolták.
Apátistvánfalva a vidék második legnagyobb települése. Itt található a Harding Szent István templom. További nevezetességei a Hársas-patak, és a világháborús emlékmű.
Felsőszölnök Magyarország legnyugatibb pontja, melyet az úgynevezett Hármashatárkő jelez, ahol Ausztria, Magyarország és Szlovénia határai érnek össze. A település további látnivalói a 19. századi vízimalom és olajütő, a régi paplak állandó kiállításával, valamint a katolikus templom, szlovén nyelvű freskókkal és rózsaablakokkal.
Kétvölgyön megtekinthetőek Doncsecz Károly fazekasmester hagyatékul maradt kerámiái, az 1880-as évek idején épült ritkaházai szoknyás harangláb, és az új kilátó. Hangulatában, látványában talán a legszerethetőbb falu.
Orfalu a Vendvidék legkisebb községe. A központjában álló harangláb a falu címerében is megtalálható. A falu az Őrség és a Vendvidék határát őrzi, végében található a táj legszebb természeti értéke, a láppá változott Fekete-tó, ahol a legenda szerint egy templom süllyedt el. A tónak ma már nincs nyílt vízfelülete, tőzegmohás ingóláp. A Hársas patak felduzzasztásával turisztikai szempontból is jelentős mesterséges tavat hoztak létre: ez a Máriaújfalui-tó.